Konrad Postawa

Z wykształcenia jestem informatykiem, absolwentem wydziału Informatyki i Zarządzania Politechniki Wrocławskiej. Od 2017 roku prowadzę własną działalność, w ramach której zajmuje się programowaniem webowym, obsługą stron internetowych i projektowaniem graficznym. To w dużym skrócie tyle jeśli chodzi o moje wykształcenie i zawód. Ciekawiej zaczyna się robić dopiero po pracy.

Wolontariat i Seniorzy

Po zakończeniu liceum związałem się z Wrocławskim Centrum Seniora, gdzie pracowałem przez kilka miesięcy przygotowując materiały graficzne, organizując pikniki i prowadząc warsztaty komputerowe dla Seniorów. Dość szybko zmieniłem miejską instytucję na organizację pozarządową, a dokładnie od roku 2009 zacząłem prowadzić we Wrocławskim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3, warsztaty komputerowe w ramach “Projektu Aktywny Senior”. Projekt zmienił się w Fundację Aktywny Senior, z którą jestem związany do dziś. Z fundacją pracowałem w roku 2010 przy “Projekcie Babie Lato we Wrocławiu” oraz przy “Akademii Aktywnego Seniora Wolontariusza”, której dwie edycje miały miejsce w 2012 i 2013 roku. Natomiast od roku 2012 zacząłem działać jako Latarnik Polski Cyfrowej, czyli uczestniczyłem w projekcie Stowarzyszenia „Miasta w Internecie” oraz Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji, gdzie prowadziłem szkolenia dla Seniorów i przeciwdziałałem ich wykluczeniu cyfrowemu.

W kolejnych latach współorganizowałem trzy edycje “Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu”, a było to dokładnie między rokiem 2013 a 2015. Kolejny krok mojej kariery to “TechKlub Wrocław”, a także współpraca z Wrocławskim Centrum Organizacji Pozarządowych SEKTOR 3 przy “Dolnośląskim Festiwal Nauki”.

Zwieńczeniem mojej kariery wolontariusza było otrzymanie w roku 2013 wyróżnienia na zjeździe Latarników Polski Cyfrowej w Olsztynie, gdzie zostałem doceniony za prowadzenie największej ilości zajęć dla Seniorów na terenie Dolnego Śląska. Kolejne wyróżnienie w kategorii Wolontariusz Roku otrzymałem na Gali Dolnośląskiego Festiwalu Wolontariatu 2014.

Projekty i inne wyzwania

W latach 2015-2017 wraz z Fundacją Aktywny Senior uczestniczyłem w europejskim programie ERASMUS+, realizując projekt „Rozwój kompetencji – motorem zmiany”. W roku 2015 w klubie Firlej prowadziłem “Wrocławskie Spotkania Cyfrowe”, gdzie udało mi się nawet dwukrotnie wystąpić na scenie wraz z wrocławskim „Kabaretem Chyba”.

Przez jakiś czas prowadziłem portal BranzaDziecieca.pl oraz MalaWielkaFirma.pl, a także przez dwa lata pracowałem przy pierwszym wrocławskim budowlanym sklepie internetowym StukPuk.pl. Przez pewien czas uczyłem nawet technologii informacyjnej w liceum dla dorosłych „Maja”. Więc jak widać cały czas szukałem i szukam swojego miejsc.

Ostatnie 2 lata to okres współpracy z Wrocławskimi Wolontariuszami IT. Projekt w założeniu miał zebrać grupę wolontariuszy z branży IT, którzy w swoim wolnym czasie prowadziliby konsultacje dla Seniorów w Bibliotekach Miejskich. Nawiązałem też współpracę z telewizją Echo24 i tu znów przy niemałym udziale Wrocławskiego Centrum Seniora oraz WCRS stworzyliśmy 10-odcinkowy program edukacyjny dla seniorów pt. „Elementarz Cyfrowy”.

Od trzech lat pracuje z zespołem Fundacji Aktywny Senior oraz z naukowcami z Uniwersytetu Wrocławskiego przy projekcie ProPoLab – Laboratorium Popoiwce. Jest to część europejskiego projektu CoSIE (Co-creation of Service Innovation in Europe), którego celem jest nauka i promowanie współtworzenia usług publicznych na terenie Europy. W Polsce specjalizujemy się w poprawie jakości życia Seniorów. Od niemal roku współpracuje z Centrum Kultury i Edukacji „Bakara” przy realizacji projektów miejskich takich ja np. przegląd artystyczny Back-Ara’20 oraz Bakariada2.

Rada Osiedla i PiK

W roku 2017 tak trochę z ciekawości, a trochę z przypadku wystartowałem w wyborach do VII kadencji Rady Osiedla Pilczyce-Kozanów-Popowice Płn. Nie liczyłem na to, że się dostanę, bo nie prowadziłem żadnej kampanii, a na Pilczycach byłem raczej osobą anonimową. Co innego gdybym startował Popowicach. Co ciekawe dostałem się do Rady Osiedla i to nawet z całkiem niezłym poparciem.

W Radzie Osiedla poznałem Emilię Chmurę i już nieżyjącego Waldka Małysa. Razem zaczęliśmy działać na rzecz promocji Pilczyc i Kozanowa. Zaczęło się od gimnastyki dla Seniorów i samoobrony dl mieszkańców osiedla oraz od promocji działania samej rady. Przy projektach poznaliśmy innych aktywistów i tak narodził się PiK. Co się działo dalej to już pewnie wiecie, a jeśli nie to zapraszam do przejrzenia aktualności.

Umiejętności i hobby

Projektuje strony internetowe wykorzystujące technologie HTML5, PHP oraz kaskadowe arkusze stylów CSS, a także zawierające elementy oparte o JavaScript oraz od niedawna jQuery. Na potrzebny moich klientów konfiguruje i obsługuje systemy CMS takie jak WordPress, Joomla!, Drupal oraz mało popularny, ale dając duże możliwości Ushahidi.

Podczas przygotowywania projektów graficznych posługuje się programami Photoshop, CorelDraw oraz InDesign. Jeśli zachodzi taka potrzeba znam również Gimp oraz Scribus, których czasem używam jako alternatywa dla komercyjnych programów.

Znam także podstawy języków programowania C++ oraz ActionScript3. Z uwagi na częstą pracę z systemami CMS oraz potrzebę ich modyfikacji znam również język zapytań MySQL.

Zawsze mam na biurku jakąś książkę do czytania, ot takie przyzwyczajenie. Najczęściej są to biografie, książki o technologii albo horrory i thrillery autorstwa Stephena Kinga. Z zajęć terenowych wybieram najczęściej geocaching, czyli z mapą i kompasem poszukuje ukrytych w różnych miejscach skrzynek, to doskonały sposób na zwiedzanie, bo skrzynki takie wskazują ciekawe lub historyczne miejsca.