Trzej muszkieterowie – komputerowie

Trzej muszkieterowie – komputerowie

Aktualności
Jak się okazało nasza akcje z przekazaniem komputerów była bardzo potrzebna, bo szybko dostaliśmy informacje, że są inne potrzebujące rodziny i dzieciaki nie mogące uczestniczyć w zajęciach szkolnych z braku komputera. Udało się nam zorganizować kolejne trzy laptopy, które został naprawione, wyposażone w legalny system operacyjny Windows 10 i wszystkie potrzebne do edukacji programy. Laptopy te przekazaliśmy Szkole Podstawowej nr 33, która to wypożycza sprzęt dzieciakom, które go najbardziej potrzebują. Do tej chwili przekazaliśmy 7 zestawów komputerowych i nadal nie przestajemy działać. Mamy już kolejne prośby o pomocy i w miarę możliwości szukamy sprzętu do naprawy i przekazania dalej.
Dowiedz się więcej
Komputerowa rodzinka

Komputerowa rodzinka

Aktualności
W czasie pandemii edukacja szkolna przeniosła się do świata wirtualnego i cyfrowego. To oczywiście nie problem jeśli posiada się komputer lub laptop, ale co jeśli dziecko nie ma komputera, albo jeśli rodziny nie stać na zakup? Wtedy zaczyna się problem, bo dziecko takie zostaje wykluczone ze społeczności szkolnej i nie ma szans na edukację. My chcąc wyrównać szanse i przy okazji wspierając naszą lokalną społeczność odszukaliśmy Rodzinny Dom Dziecka, który to zmagał się z problemem braku sprzętu komputerowego. Wyobraźcie sobie szóstkę dzieci i dwie osoby dorosłe (pracujące zdalnie) i to wszystko przy jednym komputerze? Nierealne? A jednak jakoś sobie radzili! Zorganizowaliśmy zatem trzy laptopy i jeden komputer stacjonarny. Sprzęt został naprawiony, zainstalowaliśmy nowy legalny system operacyjny Windows 10 i wszystkie potrzebne do edukacji programy.
Dowiedz się więcej
Las w słoiku, czyli własna biosfera

Las w słoiku, czyli własna biosfera

Aktualności
W niedzielę 27 września w Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych „Piast” przy ul. Rękodzielniczej 1 zorganizowaliśmy warsztaty florystyczne podczas których uczestnicy, czyli dzieci, młodzież i dorośli mogli stworzyć własny las w słoiku. Za część warsztatową odpowiedzialne były florystki z Szumi LAS w słoiku. Uczestnicy dowiedzieli się jak działa ekosystem, jak przygotować własny las w słoiku oraz jak o niego potem zadbać. Każdy uczestnik zająć dostał własny słoik, keramzyt, ziemię, kamyczki, roślinkę, ozdobę oraz instrukcję obsługi. Całość odbyła się w reżimie sanitarnym z zachowaniem dystansu, pomiarem temperatury i wypełnianiem wszelkich wymaganych list obecności i oświadczeń. Spotkanie podzieliliśmy na dwie grupy, każda składająca się z 10 dzieciaków plus opiekunowie. Pierwsze zajęcia odbyły się od 16.00 do 17.00, a drugie od 17.00 do 18.00. Wszyscy uczestnicy zajęć zostali poczęstowani owocami, wodą mineralną oraz zdrowymi i…
Dowiedz się więcej
Warsztaty z upcyclingu

Warsztaty z upcyclingu

Aktualności
W ramach Funduszu Czasu Wolnego 2020 planowaliśmy pikniki dla mieszkańców, tak jak w roku ubiegłym. Niestety nie udało się z powodu obostrzeń sanitarnych i sytuacji epidemiologicznej. Zmieniliśmy więc sposób spotkań, ale nie zrezygnowaliśmy z nich całkowicie. W sobotę 26 września w Ośrodku Działań Społeczno-Kulturalnych „Piast” przy ul. Rękodzielniczej 1 odbyły się pierwsze warsztaty z upcyclingu, czyli połączenia rękodzieła z ochroną środowiska. Za część praktyczną i merytoryczną odpowiedzialna była Fundacja EKOpotencjał Przestrzeń Możliwości. W ramach warsztatów dzieciaki i młodzież przygotowywały ozdoby z wikliny papierowej, rolek po papierze toaletowym i starych gazet oraz czasopism. Rodzice mogli w tym czasie wysłuchać wykładu o zanieczyszczeniu środowiska, konieczności segregowania odpadów oraz o wszechobecnym smogu. Najmłodsze dzieciaki bawiły się przy grze ekologicznej polegającej na sortowaniu śmieci i łowieniu odpadów z oceanu za pomocą magnetycznych wędek. Całość…
Dowiedz się więcej
Pierwszy piknik sąsiedzki

Pierwszy piknik sąsiedzki

Aktualności
W ramach Funduszu Czasu Wolnego 2019 zaplanowaliśmy w maju i czerwcu cztery pikniki integracyjne dla mieszkańców. Pierwszy piknik miał się dobyć 12 maja na zielonym skwerze przy ulicy Rękodzielniczej, ale pogoda pokrzyżowała nasze plany i musieliśmy przenieść imprezę na niedzielę 19 maja. Podczas mini-festynu zaproponowaliśmy mieszkańcom warsztaty z kiszenia warzyw z gospodarstwa rolnego M. Sznajder z Doliny Baryczy połączone z degustacją zdrowych i ekologicznych kiszonek. Jako poczęstunek przygotowaliśmy jabłka, marchewki, oraz soki owocowe tłoczone na zimno prosto z Maciejowego Sadu. Oprócz warsztatów zorganizowaliśmy wykład z przeciwdziałania hejtowi poprowadzony przez Mateusza Rudawę - redaktora portalu IamFree.pl zajmującego się pomocą osobą w kryzysie psychicznym. Dla dzieci i młodzieży zaprosiliśmy grupę animacyjną - Młodzieżowe Centrum Inicjatyw Prospołecznych „MOJE MIEJSCE”, która przygotowała takie atrakcje jak: chodzenie na szczudłach, chodzenie po linie (slackline), nauka żaglowania…
Dowiedz się więcej