Fundusz Czasu Wolnego 2019

Fundusz Czasu Wolnego 2019

Wypadałoby zacząć od wyjaśnienia czym właściwie jest Fundusz Czasu Wolnego 2019? W zasadzie jest to program podobny do Senioralnego Funduszu Wyjazdowego, bo również ma na celu zorganizowanie czasu wolnego dla lokalnej społeczności. Nie ma tu jednak ograniczenia wiekowego, ale za to konieczne jest działanie lokalne i w dni wolne oraz święta. Ze szczególnym uwzględnieniem niedziel niehandlowych. Z założenia ma to być sposób na zapewnienie mieszkańcom rozrywki w czasie, który zwykle poświęcają na wizyty w centrach handlowych.

Na jaki cel dokładnie można przeznaczyć pozyskane środki?

Środki w ramach programu Funduszu Czasu Wolego są przeznaczone na realizację lokalnych i bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców Wrocławia. Mogą to być wydarzenia jednorazowe lub cykliczne, mile widziane jest organizowanie wydarzeń w partnerstwie z innymi organizacjami społecznymi działającymi na terenie osiedla (np. z organizacjami pozarządowymi, klubami sportowymi, związkami wyznaniowymi i placówkami edukacyjnymi).

Pojedyncze wydarzenia w ramach jednego osiedla mogą otrzymać dofinansowanie w wysokości do 5 000 zł. Natomiast cykliczne wydarzenia w ramach jednego osiedla mogą liczyć na kwotę dofinansowania do 10 000 zł.

Jakie działania zaproponował PiK?

Chcąc zrobić jak najwięcej dla lokalnej społeczności założyliśmy, że od maja do października zorganizujemy 8 pikników sąsiedzkich na terenie Pilczyc. Na piknikach chcieliśmy zorganizować warsztaty z kiszenia warzyw oraz robienia sałatek i surówek. Zaplanowaliśmy także wykłady psychologiczne mające przeciwdziałać hejtowi i przemocy psychicznej szczególnie w szkołach. Kolejnym tematem warsztatów miała być ekologia, upcycling, recycling i szeroko rozumiana ochrona środowiska. Na piknikach zaplanowaliśmy także zajęcia animacyjne dla dzieci i młodzieży oraz stanowisko z grami planszowymi.

Jako poczęstunek postawiliśmy na zdrowe przekąski w postaci owoców, warzyw i soków. Bez słodyczy, cukru i fast foodów. W ramach projektu chcieliśmy też zakupić gry planszowe, koce piknikowe, zestaw do badmintona oraz zastawę (kubeczki, talerzyki, tace, sztućce) do wielokrotnego użytku. Zawnioskowaliśmy zatem o kwotę 10 000 zł, czyli maksymalną o jaką zakładał Fundusz Czasu Wolnego.

Jak się okazało z 8 pikników sąsiedzkich zrobiło się ich 12, a zamiast zakupy gier planszowych kupiliśmy cztery stoły cateringowe i osiem ławek do kompletu. Zasoby te zostały na stanie Rady Osiedla i są dostępna dla mieszkańców. Z piknikami zawędrowaliśmy w wakacje na Popowice, gdzie odbyły się trzy pikniki. W październiku na Kozanowie z Zespołem Szkół nr 21 zorganizowaliśmy wielki festyn z udziałem harcerzy, policji, miłośników motoryzacji, służby zdrowia, prywatnych przedsiębiorców i wielu innych.

No i z lokalnej imprezy zrobiła nam się międzyosiedlowa integracja obejmująca Pilczyce, Kozanów oraz Popowice. Jak widać czasem plany się zmieniają jeśli jest z kim pracować i dla kogo organizować spotkania.

Jak to wszystko wyglądało w praktyce możecie zobaczyć sami czytając relacje i oglądając zdjęcia z naszych pikników.

Pierwszy piknik sąsiedzki
Zgrane Pilczyce z okazji Dnia Dziecka
Trzeci piknik sąsiedzki
Zgrane Pilczyce w PoPoCentrum
Lato w mieście
Koniec wakacji
Promocja WBO – piknik I
Promocja WBO – piknik II
Promocja WBO – piknik III
Promocja WBO – piknik IV
Promocja WBO – festyn w SP 21, czyli piknik V
Promocja WBO – ostatni piknik VI

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *