Co to jest Fundusz Czasu Wolnego pisaliśmy już rok temu, więcej informacji znajdziecie tutaj. W kilku słowach są to środki Gminy Wrocław przeznaczone na realizację zadań mających na celu zapewnienie mieszkańcom miasta rozrywki w czasie wolnym, w święta oraz w niedziele niehandlowe jako alternatywa dla robienia zakupów.
Co na ten roku wymyślił PiK?
Plany były ambitne, bo nauczenie doświadczeniem z roku 2019 chcieliśmy rozszerzyć naszą ofertę działań o kolejne pikniki tym razem jeszcze bardziej bogate w ofertę kulturalną i animacyjną. Zaplanowaliśmy cztery duże pikniki w ramach których chcieliśmy zorganizować warsztaty ekologiczne – upcycling, recycling, rękodzieło, segregowanie odpadów, gry i zabawy dla dzieci. Drugą planowaną atrakcją miał być Klaun i grupa animacyjna, czyli nauka chodzenia po linie (slackline), chodzenia na szczudłach, żaglowania, gra w badmintona, piłkę, przeciąganie liny, ćwiczenia równowagi i retro gra w kapsle. Trzecią atrakcją miały być pokazy i kurs pierwszej pomocy, w ramach którego dzieci i młodzież miała poznawać podstawy resuscytacji, opatrywania ran i zachowań w sytuacjach kryzysowych. Oczywiście nie mogło zabraknąć niezwykle popularnych warsztatów z robienia kiszonek, sałatek i surówek.
Wszystkie warsztaty oczywiście w plenerze przy zdrowym poczęstunku złożonym z warzyw, owoców, soków, ekologicznych przekąsek i być może ciast przyniesionych przez mieszkańców. Całość obliczyliśmy na 10 000 zł i tyle też otrzymaliśmy.
Przyszła pandemia i co?
I tu zaczął się kłopot. Realizacja wszystkich działań została wstrzymana do końca sierpnia 2020, a budżet na realizację zadań został zamrożony. W związku z tym czekaliśmy i planowaliśmy alternatywę.
We wrześniu okazało się, że możemy realizować projekt, ale pikniki odpadają. W związku z tym zostawiliśmy warsztaty ekologiczne – upcycling, recycling, rękodzieło, segregowanie odpadów, gry i zabawy dla dzieci. Dodaliśmy jednak nowe warsztaty florystyczne – Las w słoiku. Chcieliśmy pokazać czym jest biosfera, jak jest ważna i że można mieć taką we własnym domu.
Zdecydowaliśmy się na cztery warsztaty – dwa ekologiczne i da florystyczne. Każdy z warsztatów przewidzieliśmy dla dwóch grup po 15 osób. Musieliśmy też zachować wszystkie wytyczne i normy epidemiologiczne. Sam poczęstunek zamieniliśmy na butelkowaną wodę źródlaną oraz EKO przekąski w osobnych opakowaniach oraz owoce – banany i mandarynki.
Dodatkowo wsparliśmy organizacyjnie Liceum Ogólnokształcące nr VI przy ul. Hutniczej w organizacji Dnia sportu i aktywności lokalnej. Wzięliśmy udział w apelu oraz zorganizowaliśmy poczęstunek w formie bananów i wody mineralnej.
Więcej informacji znajdziecie poniżej w relacjach z poszczególnych warsztatów i spotkań.
Warsztaty z upcyclingu
Las w słoiku, czyli własna biosfera
Drugie warsztaty z upcyclingu
Drugi Las w słoiku, czyli własna biosfera