Wrocławski Budżet Obywatelski 2020

Wrocławski Budżet Obywatelski 2020

Działania
Jak, co roku na przełomie stycznia i lutego rozpoczyna się nabór projektów do kolejnej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Jak działa WBO możecie poczytać tutaj. W skrócie Gmina Wrocław rozpisuje konkurs na 20 projektów: 12 osiedlowych (małych do 750 000 zł) oraz 8 ponadosiedlowych (dużych do 2 000 000 zł). Każdy może zgłosić swój pomysł, a potem wszyscy Wrocławianie wybierają najlepsze pomysły. Jakie projekty wymyśliliśmy? Nauczenie doświadczeniem z zeszłego roku, doskonale wiedzieliśmy, że jeśli chcemy wygrać, to musimy to zrobić wspólnie ze szkołami i innymi podmiotami. Sami nie dalibyśmy rady ogarnąć tak duże ilości ludzi, budynków do oplakatowania, wydarzeń promujących projekty oraz mediów społecznościowych i tradycyjnych. Zdecydowaliśmy się złożyć dwa projekty tym razem duży projekt trafił na Pilczyce, a mały na Kozanów. Przy tworzeniu projektów i promocji ściśle współpracowaliśmy ze Szkołą Podstawową nr 33.…
Dowiedz się więcej
Promocja Rady Osiedla 2020

Promocja Rady Osiedla 2020

Działania
Tak samo jak w roku ubiegłym postanowiliśmy pozyskać środki celowe z na realizacja Zadania Publicznego, o którym więcej możecie poczytać tutaj. Krótko mówiąc są to dodatkowe środki do dyspozycji Rady Osiedla na takie działania jak pikniki, spotkania, gry i zabawy oraz wszelkie aktywności społeczne w obrębie osiedla. Co jako PiK zaplanowaliśmy? Chcielibyśmy spotkać się z mieszkańcami na trzech piknikach osiedlowych – po jednym na każdym osiedlu – od maja do września. Z uwagi na to, że podczas pikników ciężko jest o dobrą akustykę, zaplanowaliśmy zakup głośnika przenośnego z mikrofonem w celu poprawienia komunikacji. Spotkania z mieszkańcami uatrakcyjnić miały warsztaty z kiszenia warzyw oraz robienia sałatek, a także kurs pierwszej pomocy. Działaniami takimi chcieliśmy podmieść świadomość mieszkańców na temat zdrowego odżywania się i reagowania w nagłych wypadkach. Zdajemy sobie sprawę z…
Dowiedz się więcej
Fundusz Czasu Wolnego 2020

Fundusz Czasu Wolnego 2020

Działania
Co to jest Fundusz Czasu Wolnego pisaliśmy już rok temu, więcej informacji znajdziecie tutaj. W kilku słowach są to środki Gminy Wrocław przeznaczone na realizację zadań mających na celu zapewnienie mieszkańcom miasta rozrywki w czasie wolnym, w święta oraz w niedziele niehandlowe jako alternatywa dla robienia zakupów. Co na ten roku wymyślił PiK? Plany były ambitne, bo nauczenie doświadczeniem z roku 2019 chcieliśmy rozszerzyć naszą ofertę działań o kolejne pikniki tym razem jeszcze bardziej bogate w ofertę kulturalną i animacyjną. Zaplanowaliśmy cztery duże pikniki w ramach których chcieliśmy zorganizować warsztaty ekologiczne – upcycling, recycling, rękodzieło, segregowanie odpadów, gry i zabawy dla dzieci. Drugą planowaną atrakcją miał być Klaun i grupa animacyjna, czyli nauka chodzenia po linie (slackline), chodzenia na szczudłach, żaglowania, gra w badmintona, piłkę, przeciąganie liny, ćwiczenia równowagi i…
Dowiedz się więcej
Wrocławski Budżet Obywatelski 2019

Wrocławski Budżet Obywatelski 2019

Działania
Na przełomie stycznia i lutego jak co roku rozpoczyna się nabór projektów do kolejnej edycji Wrocławskiego Budżetu Obywatelskiego. Zatem czym jest WBO? Otóż to szczególna forma konsultacji społecznych, w których to mieszkańcy zgłaszają projekty jakie Gmina Wrocław ma zrealizować. Lider projektu wskazuje miejsce i zakres prac, specjalna komisja ocenia projekt pod wieloma względami m.in. ze względu na koszt, czas realizacji, własność gruntu, plan miejscowy itd. Zaakceptowane projekty przechodzą do etapu głosowania, gdzie każdy mieszkaniec Wrocławia może oddać swój głos na dwa projekty po jednym głosie na daną kategorię. Wygrywa najlepsze 8 projektów ponadosiedlowych i 12 osiedlowych. Projekty ponadosiedlowe i osiedlowe, czyli jakie? Projekty ponadosieldowe, to duże inwestycje obejmujące więcej niż jedno osiedle. Mogą to być pomysły zarówno inwestycyjne takie jak place zabaw, ścieżki rowerowe, czy parki kieszonkowe itp. oraz nieinwestycyjne…
Dowiedz się więcej
Promocja Rady Osiedla 2019

Promocja Rady Osiedla 2019

Działania
Co roku Rada Osiedla może wnioskować o dodatkowe środku na wykonanie celowych działań takich jak spotkania z mieszkańcami, pikniki, festyny, zabawy dla dzieci itp. Zadania te realizowane są z puli Zadania Społecznego na dany rok. Dofinansowanie takie przyznawane jest w trybie konkursowym na podstawie Statutu Wrocławia (Cz. V, Rozdz. 1, § 60, Ust. 5, 7) oraz Regulaminu organizacyjnego WCRS (Rozdz. I, § 5, pkt. 5). Jak często bywa nie wszystkim chce się wnioskować o takie dodatkowe fundusze, bo wiąże się to z wypełnianiem formularzy, szczegółowym rozliczeniem faktur oraz z konieczności napisania sprawozdania z wykonania zadania. Co na to PiK? My się żadnej pracy nie boimy i oczywiście poskładaliśmy wniosek o dodatkowe fundusze na promocję Rady Osiedla i spotkania z mieszkańcami. Projekt nosił tytuł: "Promocja Rady Osiedla i działań lokalnych –…
Dowiedz się więcej
Fundusz Czasu Wolnego 2019

Fundusz Czasu Wolnego 2019

Działania
Wypadałoby zacząć od wyjaśnienia czym właściwie jest Fundusz Czasu Wolnego 2019? W zasadzie jest to program podobny do Senioralnego Funduszu Wyjazdowego, bo również ma na celu zorganizowanie czasu wolnego dla lokalnej społeczności. Nie ma tu jednak ograniczenia wiekowego, ale za to konieczne jest działanie lokalne i w dni wolne oraz święta. Ze szczególnym uwzględnieniem niedziel niehandlowych. Z założenia ma to być sposób na zapewnienie mieszkańcom rozrywki w czasie, który zwykle poświęcają na wizyty w centrach handlowych. Na jaki cel dokładnie można przeznaczyć pozyskane środki? Środki w ramach programu Funduszu Czasu Wolego są przeznaczone na realizację lokalnych i bezpłatnych wydarzeń dla mieszkańców Wrocławia. Mogą to być wydarzenia jednorazowe lub cykliczne, mile widziane jest organizowanie wydarzeń w partnerstwie z innymi organizacjami społecznymi działającymi na terenie osiedla (np. z organizacjami pozarządowymi, klubami sportowymi,…
Dowiedz się więcej
Senioralny Fundusz Wyjazdowy 2019

Senioralny Fundusz Wyjazdowy 2019

Działania
Czym właściwie jest Senioralny Fundusz Wyjazdowy 2019? Najprościej mówiąc jest to pomoc finansowa w organizacji wyjazdu dla Seniorów, w ramach aktywnego spędzania czasu wolnego. O dofinansowanie takie mogą się starać organizacje pozarządowe oraz wrocławski samorząd osiedlowy (Rady Osiedli). Na co dokładnie są przyznawane środki? Na dofinansowanie na zorganizowanie i przeprowadzenie wyjazdów, wycieczek oraz realizację związanych z nimi działań integracyjno-edukacyjnych. Przy czym wymogiem formalnym jest udział minimum 25 osobowej grupy Seniorów w wieku 60+. Dodatkowym wymogiem jest to, że każdemu wyjazdowi muszą towarzyszyć dodatkowe działania integracyjne lub edukacyjne w formie wystaw, prezentacji, spotkań integracyjnych itp. Maksymalna kwota dofinansowania, o którą ubiegają się podmioty w ramach konkursu nie może przekraczać 5 000 zł. Co w ramach tej kwoty zrobił PiK? Złożyliśmy projekt zakładający zabranie grupy 45 seniorów do Wałbrzycha, a dokładnie do Zamku…
Dowiedz się więcej